Czy można ogrzać dom kominkiem?

Nie da się ukryć, że obecnie coraz więcej osób swoje mieszkanie zimą dogrzewa kominkami. Warto w związku z tym zastanowić się nieco bliżej, czy taki kominek jest w ogóle w stanie ogrzać taki dom i co zrobić, aby było to możliwe.

Ogrzewanie domu kominkiem

Jeśli decydujemy się już na kominki czy też piece, np. piece Jotul modele 2018, większość używa ich jako dodatkowego źródła ogrzewania w mieszkaniu. Nie jest jednak powiedziane, że nie mogą one być głównym źródłem ciepła w domu. Niemniej jednak, jeżeli chcemy, aby były one takim źródłem, taki wkład kominkowy powinien mieć odpowiednią moc. Poza tym wyposażony musi on być w system dystrybucji gorącego powietrza, a więc DGP.

Poza kominkiem wyposażonym w system dystrybucji gorącego powietrza warto również w tym kontekście wymienić kominek z płaszczem wodnym. Niezależnie jednak od wyboru nie wolno zapomnieć, że drewno, którym to najczęściej palimy w kominku, spala się szybciej od węgla. Dlatego warto tutaj rozważyć również alternatywne materiały, a więc na przykład brykiet drzewny czy też pelet.

Jak działa kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza?

W pierwszej kolejności nieco bliżej przyjrzymy się kominkom, które wyposażone zostały w system dystrybucji gorącego powietrza, a więc tak zwany system DGP. Jak nie trudno się domyślić system ten polega na rozprowadzeniu ciepłego powietrza, które unosi się w okapie nad kominkiem. Jego rozprowadzenie ma mieć tu miejsce do wszystkich pomieszczeń w domu, a wszystko dzięki izolowanym, aluminiowym przewodom, które najczęściej umieszczane są na nieużytkowanym poddaszu. Ich wyloty natomiast montuje się w ścianach lub suficie poszczególnych pomieszczeń, dzięki czemu powietrze jest tam ogrzewane. Wielu z pewnością zastanawia się nad tym, jak wygląda równomierny obieg takiego powietrza. Otóż ważna jest tutaj między innymi turbina, której instalacja jest niezbędna zwłaszcza w większych domach. W tych mniejszych nie jest to konieczne, co nie oznacza, że nie warto na taki dodatek postawić.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Jak natomiast działa kominek z płaszczem wodnym? Tutaj ważna jest budowa takiego kominka. Składa się on bowiem z dwóch ścianek, pomiędzy którymi znajduje się woda. Dodatkowo w ich korpusie znaleźć się może również wężownica, która taką wodę ogrzewa. Ciepło pochodzące ze spalania materiału opałowego ogrzewa wodę, która transportowana jest po całej instalacji grzewczej. Ta wygląda identycznie, jak w przypadku zwykłych kotłów CO, a więc wykorzystuje się do tego rury oraz grzejniki. Podobnie jak przy kotłach ogrzewających wodę niezbędny będzie też zbiornik wyrównawczy zabezpieczający instalację przed rozsadzeniem przy wzroście ciśnienia.