Jak wybrać listwy przypodłogowe, aby stworzyć piękne i praktyczne wnętrza?

Przy urządzaniu albo remontowaniu swojego domu czy mieszkaniu mamy wiele decyzji do podjęcia – niektóre są ważne, inne mniej istotne, wszystkie jednak będą miały duży wpływ na efekt końcowy. To z kolei przekłada się na to, czy będziemy zadowoleni z życia w danym miejscu i czy będzie ono wystarczająco komfortowe. Dobre samopoczucie jest nie do przecenienia wewnątrz swojego domu, dlatego mimo to, że podejmowanie różnych decyzji bywa nużące, powinniśmy zwrócić odpowiednią uwagę na każdą z nich. Jedną z takich kwestii, dość oczywistych i przez to traktowanych pobieżnie są listwy przypodłogowe – najczęściej wybieramy je dosyć odruchowo, nie zastanawiając się, jaką funkcję tak naprawdę pełnią w naszym domu i na co będą miały wpływ. Niektórzy też całkowicie z nich rezygnują, nie jest to jednak do końca dobry pomysł. Zatem dlaczego warto zdecydować się na listwy przypodłogowe w swoim domu? Jak je wybrać, aby stworzyć komfortowe, stylowe i funkcjonalne wnętrza?

Funkcje, jakie pełnią we wnętrzach listwy przypodłogowe

Warto wiedzieć, że na samym początku listwy przypodłogowe służyły do tego, aby zgrabnie maskować szczeliny dylatacyjne, czyli nieestetyczne łączenia ścian z podłogami. Taką ważną funkcję pełnią do dzisiaj, maskując również niedociągnięcia przy remontach oraz niektóre kable, które biegną w tych łączeniach. Listwy przypodłogowe sprawiają więc, że wnętrza domu stają się bardziej estetyczne oraz bezpieczne dla domowników, szczególnie dla dzieci i zwierząt. Później jednak zarówno mieszkańcy, jak i architekci i projektanci wnętrz odkryli oraz docenili inną rolą, jaką pełnią listwy przypodłogowe – odpowiednio dobrane do zaplanowanej aranżacji mogą sprawić, że stanie się ona spójna, harmonijna oraz wyjątkowo stylowa – są one jednym z niewielu elementów wyposażenia wnętrz, dzięki któremu można osiągnąć tak dobry i piękny efekt końcowy.

Jak wybrać listwy przypodłogowe do swojego domu?

Bardzo ważna jest ogólna wersja aranżacji, na którą się zdecydujemy, ponieważ listwy przypodłogowe muszą do niej pasować. Warto jednak pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach – najlepiej, aby listwy przypodłogowe były kolorystycznie jak najbardziej zbliżone albo do podłóg, albo ścian. Jeśli więc zdecydujemy się przykładowo na drewniane podłogi, listwy przypodłogowe powinny imitować drewno i jego kolor. Tylko wtedy będziemy mieli spójne i harmonijne, a przez to piękne wnętrza. Szczególnie polecanym połączeniem są również drewniane podłogi z białymi ścianami i listwami.

https://melagu.pl/sztukateria/listwy-gzymsowe/