Jak wybrać łóżko do sypialni?

Sypialnia to bez wątpienia jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym mieszkaniu i oczywiście nie podlega to żadnym wątpliwościom. Jeżeli mielibyśmy wymienić najważniejsze meble, które znajdziemy w tym miejscu, w pierwszej kolejności należałoby wskazać na łóżko. Łóżek sypialnianych na rynku jest dziś tak wiele, że większość z ich wyborem ma spory problem. Skoro tak postanowiliśmy Wam pomóc. Przyjrzyjmy się więc kwestii wyboru łóżka sypialnianego. Na co zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że jest to mebel optymalny, który za kilka lat nie będzie podlegał przymusowej wymianie? Oto kilka wskazówek, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze takiego mebla.

Wymiary

W pierwszej kolejności odnieść się rzecz jasna trzeba do wymiarów takiego mebla. Łóżko nie może być bowiem zbyt duże, bo nie zmieści się w sypialni. Nie wolno jednak nabyć łóżka zbyt wąskiego, gdyż będzie ono mało praktyczne i niewygodne. Obecnie łóżka pojedyncze mają wymiary 80 × 200 cm, 90 × 200 cm, 100 × 200 cm i 120 × 200 cm. Łóżka dwuosobowe z kolei można nabyć w wymiarach 140 × 200 cm, 160 × 200 cm i 180 × 200 cm. Oczywiście nie bierzemy tutaj pod uwagę łóżek, które wykonywane są pod zamówienie. Wówczas wymiar można wybrać dowolny, bo i tak tworzone są one indywidualnie.

Materiał

Niezwykle istotny jest wybór materiału, z jakiego zrobiona jest rama łóżka. Właśnie od tego zależy bowiem trwałość i wytrzymałość samego łoża. Jeżeli celujecie w najlepsze łóżka na rynku, zainteresować Was powinny te meble, które są wykonane z drewna. Wiele takich łóżek znajdziecie Państwo pod linkiem https://meblezkrakowa.pl/5-lozka-drewniane. Spośród łóżek drewnianych najczęściej celujemy w łoża dębowe, choć mogą one również być bukowe i sosnowe. Łóżko może być też wykonane z dobrej jakości płyty MDF lub być tapicerowane. Wówczas jego ramy zostaną obszyte skórą naturalną, ekologiczną bądź tkaniną.

Styl

Jeżeli chcemy, aby łóżko pasowało do naszej sypialni, uwagę musimy zwrócić także na styl. Do wnętrz urządzonych w stylu kolonialnym dobre będą ciężkie łoża w ciemnym wybarwieniu, a w sypialni w stylu retro łóżko z bogato zdobioną ramą. We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, minimalistycznym czy japońskim idealnie sprawdzają się łóżka niskie i małe.

Stelaż i materac

Łóżko to nie wszystko, ponieważ liczy się również stelaż, a także materac. Stelaż to połączone ze sobą drewniane listewki, które są lekko wygięte. Uwagę zwrócić trzeba tu na gęstość rozstawienia listewek. Odstępy powinny być więc jak najmniejsze, a listewek w stelażu musi być jak najwięcej.

Bardzo różne są też materace. Obecnie kupimy materace sprężynowe, kieszeniowe, lateksowe, z pianki wysokoelastycznej, z pianki termoelastycznej czy materace typu futon. Najlepsze, ale niestety również i najdroższe są tutaj materace lateksowe, z pianki termoelastycznej i futony.