Kominek w salonie – czy można go zbudować samodzielnie?

Na kominki w swoich mieszkaniach decyduje się dziś wielu Polaków i w najbliższej przyszłości nic się pod tym względem nie zmieni. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że kominki to nie tylko pięknie wyglądające dodatki, które dodają salonowi niesamowitej atmosfery. To także, choć trzeba też pamiętać o tym, że są to alternatywy dla pieców, bo mogą nawet stanowić wyłączne źródło ogrzewania, choć częściej są to tylko systemy wspomagające ogrzewanie Państwa pomieszczeń. Decydując się nad kominek, wiele osób zastanawia się nad kominkiem otwartym. Jak go zbudować?

Samodzielna budowa kominka — czy to możliwe?

W pierwszej kolejności należy odnieść się do tego, czy taki kominek można zbudować samodzielnie. Wydaje się, że nie ma w tym nic trudnego. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej i jest to dość skomplikowane. Na pewno wymaga to dużej wiedzy, ale także i niezbędnego doświadczenia. Dlatego też najlepiej będzie skorzystać tutaj z pomocy zduna o większym doświadczeniu.

Oczywiste jest tutaj to, że kominek taki powinien znajdować się jak najbliżej samego komina. Wszystko dlatego, że przewód dymowy powinien mieć jak najmniej zgięć. Ważna jest zresztą także wytrzymałość stropu czy fundamentów. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że nawet przeciętny kominek waży co najmniej pół tony. Sporo, prawda? No właśnie, a przecież są kominki, których waga przekracza nawet tonę. Poza tym planując kominek, pamiętać trzeba o funkcjonalności samego pomieszczenia, a więc rozplanować trzeba ulokowanie mebli czy też wyznaczyć miejsce na samą komunikację.

Typ kominka

Planując kominek, nie można zapomnieć o jego typie. Ten wybrać należy już bowiem na wczesnym etapie planowanie takiego kominka, kiedy to powstaje projekt. Zastanowić się trzeba wówczas nad ich zewnętrzną obudową, a więc dekoracyjną częścią kominka.

Te mogą być bowiem otwarte z jednej lub też dwóch stron. Poza tym są kominki budowane na ścianie prostej, ale też w narożniku. Wprawdzie dosyć rzadko, ale również spotkać można się z paleniskami otwartymi. Wówczas bardzo ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo. Zwłaszcza jeśli takie paleniska znajdują się na środku pomieszczenia, co również się zdarza.

Wiele różnych kominków, które są już gotowe do instalacji, znajduje się też na stronie http://kominkiznorwegii.com/kontakt/. Korzystając z takiej opcji, można zaoszczędzić sporo czasu, ale i środków na budowę takiego salonowego paleniska.

Przy paleniskach otwartych posadzka powinna być do najmniej pół metra przed kominkiem i wykonana z materiałów niepalnych. Oczywiście nie jest powiedziane, że będzie ona pozbawiona estetyki. Nic z tych rzeczy, ponieważ wykonana może być choćby z blachy mosiężnej.

Obudowa

Pozostaje jeszcze pytanie, czym obudować taki kominek. Tutaj możliwości jest akurat całkiem sporo. Tak oto może to być marmur, granit, cegła, klinkier, gips lub nawet drewno. Poza tym szybko na popularności zyskują także kafle ceramiczne. Takie same, które kiedyś stosowało się przy budowie pieców kaflowych.