Materiały do wykonania mebli

Majsterkowanie i robótki ręczne stają się coraz popularniejszym hobby. Jedyni wyszywają, inni tworzą cuda techniką decoupage, jeszcze inni remontują stare lub tworzą nowe meble. Meble mogą być wykonane w różnym stylu i z różnych materiałów, oto kilka najczęściej spotykanych w meblarstwie materiałów:

 

  • Drewno – meble drewniane to jedne z najczęściej pojawiających się w naszych domach mebli. Mają one bogatą tradycję, bo już w domach starożytnych pojawiał się meble z drewna. Zmieniła się jednak od tego czasu metoda ich produkcji, jednak materiał pozostał ten sam. Meble drewniane tworzy się z różnych gatunków drzew. W zależności od barwy drewna, mogą one przybierać różne kolory. W zależności od potrzeb meble drewniane są także malowane farbami, bejcami i lakierami, by nadać im pożądany kolor. Meble tego typu mogą mieć praktycznie każdy kolor. Wytrzymałość to kolejna cecha jaką charakteryzuje meble drewniane. Kraków, gdzie zachowały się dawne meble królów i książąt Polski oraz te pochodzące z domów szlacheckich i kupieckich, jest najlepszym dowodem na trwałość tego materiału. Nie dziwi zatem duża popularność jaką cieszą się meble drewniane. Kraków jest także dziś miejscem, w którym z drewna wykonuje się zachwycające meble, przykładem są – meble drewniane Polano Meble.
  • Metal – to kolejny z materiałów, który jest wykorzystywany przy produkcji mebli. Świetnie sprawdza się on między innymi w domach w stylu industrialnym oraz w nowoczesnych aranżacjach. Meble z metalowymi ramami są także często wybierane w lokalach usługowych i biurach. Z metalu powleczonego farbą antykorozyjną przygotowywane są także meble ogrodowe.
  • Plastik – jednym z materiałów, który szczególnie chętnie wykorzystywany był w drugiej połowie XX wieku do tworzenia mebli jest plastik. Aranżacje z meblami plastikowymi można znaleźć między innymi w stylu Pop Art. Produkcja mebli z tego materiału jest stosunkowo niedroga. Plastik może przybrać dowolny kolor. Obecnie z plastiku wykonywane są meble ogrodowe, można także znaleźć składane meble do hal audytoryjnych.