Meble do salonu w stylu boho – jak je wybrać i z czym zestawić?

Trwający już od jakiegoś czasu trend na powrót do naturalnych materiałów, drewna i elementów, które kojarzą się z wolnością i podróżami zaowocował rosnącą popularnością na styl zwany boho. Łączy on w sobie wygodę i dobry design, naturalne materiały zestawiając z rozmaitymi dekoracjami, rodem z całego świata. Sprawia nieco wrażenie artystycznego nieładu, jednak w którym wszystko do siebie pasuje i finalnie jest na swoim miejscu. Jak zatem dobrać meble do salonu, a także ozdoby i dekoracje utrzymane w tym stylu? Sprawdź!

Meble do salonu w stylu boho – czyli jakim?

Styl boho, choć może wydawać się stosunkowo nowy, tak naprawdę istnieje już od dawien dawna i jest mocno zbliżony do estetyki etnicznej. Podobnie jak i ona czerpie z wielu różnych kultur i zakątków świata, łącząc ze sobą materiały, wzory, ozdoby i style, charakteryzujące ludy nawet najbardziej odległych krain. Z tego względu wnętrza boho wyglądają na należące do wolnego ducha, są pełne różnorodności, zaskakujące, niezwykle barwne i interesujące. Takie same powinny być także meble do salonu, urządzonego w tym stylu. Najlepiej drewniane, proste, stanowiące tło do dekoracji, bądź mocno ozdobne i oryginalne, lecz wciąż bardzo mocno nawiązujące do natury.

Elementy stylu boho w meblach do salonu i nie tylko

Początkowo styl etniczny kojarzony był raczej z intensywnymi, wyrazistymi kolorami, inspirowanymi kultura i sztuka Afryki. Obecnie tendencje te uległy zmianie i styl bohemian preferuje raczej stonowane barwy i kolory ziemi. Świetnie sprawdzą się zarówno beże i brązy, jak i ceglasty, niektóre odcienie zieleni, złoto w niewielkich ilościach, a także tradycyjna biel z czernią. Najważniejsze w wyborze mebli do salonu i dekoracji wnętrza jest prostota i naturalność, a także wybieranie tradycyjnych materiałów, będących surowcem dla rzemieślników w różnych zakątkach świata. Rewelacyjnie sprawdzą się meble do salonu wykonane z drewna, wikliny czy bambusa, a także rozmaite dekoracje, nawiązujące do tego, co pozyskiwane prosto z natury, len, konopie, wełna i bawełna, drewno, wiklina czy bambus. Styl boho uwielbia wyjątkowość i bezpretensjonalność, dlatego najlepszym wykończeniem będą unikatowe pamiątki, rękodzieło, czy przykłady tradycyjnego rzemiosła.

W zgodzie z naturą – meble do salonu boho

Aranżacja salonu w stylu boho opiera się więc na inspiracji prosto z natury, co znajduje swoje odzwierciedlenie zarówno w kolorystyce, wykończeniu, jak i dekoracjach. Wybierając meble do salonu, najlepiej jest sięgać po surowce takie jak drewno różnego rodzaju oraz wiklina, która świetnie sprawdzi się w postaci fotela, stolika lub kosza. Egzotyczny charakter z pewnością zapewnią meble do salonu wykonane z bambusa lub rattanu, a także elementy wykończeniowe z mosiądzu lub miedzi. Chcąc dodać elegancji do tego dosyć swobodnego stylu, warto sięgnąć po szlachetne rodzaje drewna w postaci hebanu, mahoniu lub palisandru. Możliwości są nieograniczone, a pod względem doboru i łączenia ze sobą poszczególnych elementów wszystkie chwyty dozwolone. Jedyne co należy mieć na uwadze to umiar, naturalność i prostota.

Etniczne meble do salonu – z czym je połączyć?

Wstawienie mebli do salonu to zaledwie początek zabawy, w pełni rozpoczyna się ona wraz z chwilą rozpoczęcia dekorowania wnętrza. Nie bez powodu mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach, to właśnie wszelkie małe elementy i ozdoby w rzeczywistości tworzą charakter pomieszczenia. W przypadku aranżacji salonu w stylu boho prym wiodą tkaniny, dywany i materiały, często wzorzyste, w cętki, paski lub zygzaki, bawełniane, wełniane i lniane. Świetne sprawdzą się gliniane naczynia, wiklinowe kosze, wyszywane poduszki i kolorowe koce. Ponadto oprócz dopasowanych mebli do salonu i elementów wykończeniowych, warto zaopatrzyć wnętrze w świece, drobne rzeźby, obrazy, kadzidełka, a przede wszystkim dużo roślin, które zbudują przyjemną atmosferę i sprawią, że salon zacznie przypominać małą dżunglę.