Oszczędność energii w inteligentnych domach pasywnych

Domy pasywne postrzegane są jako nowa generacja domów energooszczędnych, która pozwala na ogromną oszczędność energii, okazuje się, że można ją dodatkowo zwiększyć planując swój dom nie tylko jako pasywny, ale także inteligentny.

Na dom pasywny warto się zdecydować z wielu różnorodnych powodów. Po pierwsze jest on ekologiczny i przyjazny dla środowiska, po drugie choć droższy w budowie, to jest znacznie tańszy w eksploatacji. Technologie zaprojektowane w tego typu domach zapobiegają ubytkom ciepła, dzięki czemu pozwalają ich użytkownikom zaoszczędzić wiele na ogrzewaniu i kosztach energii. Po za tym domy te są przyjazne dla środowiska dlatego na ich budowę można uzyskać dotacje, która wyrównuje koszty budowy takiego domu.

Do technologii sprzyjających oszczędności energetycznej należy zaliczyć przede wszystkim rekuperację z przygruntowymi wymiennikami ciepła. Rekuperacja jest nazywana inaczej wentylacją mechaniczną, a jej działanie opiera się na pozyskiwaniu ciepła z powietrza wypompowywanego z domu i ogrzewanie energię odzyskaną powietrza do domu wpuszczanego. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić znaczne pieniądze wydawane na ogrzewanie zwłaszcza zimą. Natomiast uzupełnienie rekuperatora o przygruntowy wymiennik ciepła dodatkowo zwiększa tę oszczędność. Wymienniki są montowane w ziemi, poniżej strefy marznięcia. Jest to system rur, którymi przepływa powietrze, które jest w ten sposób ogrzewane, a następnie wykorzystywane w rekuperatorach. Montaż rekuperacji w domu wymaga ekipy fachowców do tego typu instalacji, który można znaleźć na – luftsystem.pl.

Dodatkowo oszczędność energetyczną domów pasywnych oraz ich ekologiczny charakter można zwiększyć inwestując w inteligentny dom. Domy inteligentne to systemy informatyczne zarządzające domowymi instalacjami. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu można np. zadbać o to, aby włączyć ogrzewanie czy klimatyzację na określony czas przed powrotem z pracy czy pobudką, aby zawsze wchodzi do ciepłego pomieszczenia. Dzięki temu, że urządzenia grzewcze nie są włączone cały czas można także zaoszczędzić dodatkowe środki finansowe, co jest także rozwiązaniem przyjaznym środowisku naturalnemu. Taki system pozwala także synchronizować ze sobą alarm i włączanie światła, gdy właściciele są na wakacjach (co tworzy wrażenie, że ktoś stale jest w domu i odstrasza potencjalnych złodziei), czy automatyczne podnoszenie i opuszczanie rolet.

Zatem rozwiązania wykorzystywane zarówno w domach inteligentnych, jak i pasywnych pozwalają zaoszczędzić energię.