Tych napraw lepiej nie wykonywać samemu

Każdy kto ma smykałkę do zajęć manualnych często stara się samodzielnie naprawiać usterki, które pojawiają się w domu. Ze znaczną częścią z nich faktycznie można poradzić sobie samodzielnie. Nawet nie mając doświadczenia można zajrzeć do poradników, które znajdują się na naszej stronie, albo posiłkować się instrukcjami z YouTube. Jednak bywają także takie usterki, do naprawy których lepiej nie pobierać się samodzielnie. Wśród nich wymienić trzeba przede wszystkim:

 

  • serwis kanalizacji – jasne, że jeśli zatka się nam toaleta w domu czy zlew, to takie przetkanie kanalizacji można przeprowadzić samodzielnie, jeśli jednak przyczyna leży głębiej, wówczas koniecznie należy wezwać specjalistów, którzy posiadają odpowiedni sprzęt do udrażniania czy naprawy kanalizacji. Specjaliście tacy jak terlan potrafią wiele prac związanych z serwisem, naprawą czy budową kanalizacji wykonać bezwykopowo, dzięki temu ogródek pozostanie w nienaruszonym stanie, a kanalizacja będzie działała poprawnie. Dlatego zamiast rozkopywać ogródek w poszukiwaniu przyczyny niedrożności kanalizacji lub innych usterek, lepiej od razu skierować się do specjalistów,
  • naprawa elektryki – oczywiście, jeśli kłopot z elektryką polega na tym, że w wyniku przeciążenia domowej sieci zadziałały bezpieczniki, to ich ponownym uruchomieniem, oczywiście po wcześniejszym odłączeniu urządzenia powodującego przeciążenie, jest jak najbardziej czynnością, która należy wykonać samodzielnie. Jeśli jednak w domu pojawiają się zwarcia i przepięcia, albo jeśli planujemy zmianę gniazdek czy kontaktów, to takie prace należy zlecić specjaliście. Nie powinna być to pierwsza lepsza osoba, ale ktoś kto posiada odpowiednie, aktualne uprawnienia do wykonywania tego typu prac,
  • „naprawa” projektu architektonicznego – coś nie odpowiada nam w projekcie domu? W takim razie nie powinniśmy samodzielnie podejmować decyzji o zmianie tej czy innej rzeczy, bowiem może to odbić się na konstrukcji całego budynku, która może stać się niebezpieczna dla życia. Przesuwanie ścian, zmiana materiałów i inne tego typu „naprawy planu” powinny być zawsze wprowadzane w projekcie po kontakcie z architektem. Często poprawki, które wydaje się nam być niewielkie mogą okazać się naprawdę poważną ingerencją w bryłę i jej nośność, dlatego takich zmian nie można dokonywać na własną rękę.

 

Choć jest wiele usterek, których naprawy możemy podjąć się samodzielnie i z którymi poradzi sobie majsterkowicz, to jednak zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie i niektóre z nich zlecić specjalistom w danej dziedzinie.