W jaki sposób stawia się domy szkieletowe?

Domy drewniane o konstrukcji szkieletowej coraz mocniej zyskują na popularności w naszym kraju. Trudno jest im co prawda konkurować z tak silną tradycją budowy domów murowanych, inwestorzy jednak coraz częściej czują się zachęceni faktem znacznie szybszej budowy domu z drewna. Aby poznać szereg interesujących szczegółów zarówno na temat budowy domów sezonowych jak i całorocznych, przede wszystkim powinniśmy się udać na stronę https://drewdom.com/etapy-budowy/. Znajdziemy tutaj szereg przydatnych informacji, które rozwieją wiele posiadanych przez nas wątpliwości, co do takiej technologii budowy. Będziemy mogli też wstępnie zapoznać się z kosztami takiej inwestycji.

Poszczególne etapy budowy domu z drewna

Budowa domu o konstrukcji szkieletowej dlatego jest tak szybka, gdyż właściwie nie zakłada konieczności planowania mokrego etapu prac, a jeśli są one konieczne do dotyczą tylko i wyłącznie samego wylewania fundamentów pod konstrukcję szkieletową, a to naprawdę jest możliwe do wykonania w ekspresowym tempie. Tym samym możemy wskazać następujące etapy budowy domu szkieletowego:

1. Tym pierwszym i niejako najbardziej wstępnym etapem jest przygotowanie fundamentów i posadzek pod całą konstrukcję z drewna. O ile fundamenty są konieczne, kwestią do wyboru jest to, czy w budynku będą betonowe posadzki czy drewniany strop.

2. W drugim kroku na placu budowy pojawiają się drewniane części konstrukcyjne, z których powstają poszczególne kondygnacje budynku. Stawiane są ściany wraz z zaplanowanymi otworami z przeznaczeniem na okna oraz drzwi. W zależności od konkretnej technologii oraz wykonawcy, niektóre elementy mogą przyjechać już do nas w całości w postaci prefabrykatów. Ich zestawianie razem przypomina trochę budowanie domu z klocków. Wykonywana jest także konstrukcja dachu.

3. Dom doprowadzany jest do otwartego stanu surowego, wykańczane są więc ściany zewnętrzne poprzez wykonanie montażu specjalnej płyty poszycia. W tej technologii rozciąga się także specjalną membranę termoizolacyjną, a na dachu folię dachową. Aby dojść do etapu zamkniętego stanu surowego wykonywany jest montaż okien oraz drzwi. Prace na zewnątrz zostają zakończone poprzez wykonanie elewacji budynku oraz poprzez takie drobne prace wykończeniowe jak chociażby instalacja parapetów zewnętrznych czy umiejscowienie rynien.

4. Kolejnym etapem są prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Wykonywane są wszelkie niezbędne instalacje, a w następnym kroku istotne jest, aby odpowiednio zaizolować budynek od środka. W tym celu rozkładana jest wełna mineralna, która świetnie się do tego celu sprawdza i która zapewnia też odpowiednią izolacje akustyczną. Na warstwie izolacji układane są płyty gipsowo-kartonowe, które będą stanowiły konstrukcję ścian właściwych.

5. Aby wszystkie prace mogły zostać ukończone- trzeba jeszcze popracować nad wykończeniem budynku od środka, położyć podłogi, pomalować ściany oraz umeblować wnętrze. W tak przygotowanym budynku będzie można mieszkać komfortowo przez wiele długich lat.