Jak czyścić płytki łazienkowe? Podstawowe zasady!

Płytki ceramiczne od wielu lat stanowią podstawowy element kuchni i łazienek, a do tego coraz częściej pojawiają się w salonach, przedpokojach, a nawet firmowych gabinetach. Nie ma w tym niczego dziwnego – są piękne, trwałe i pozwalają odmienić oblicze każdego wnętrza. Jeżeli jednak chcesz, by nawet po wielu latach były funkcjonalne i prezentowały się niezwykle efektownie, powinieneś w odpowiedni sposób o nie zadbać. Sprawdź zatem, jak czyścić płytki łazienkowe skutecznie!

Czym czyścić płytki ścienne?

Zacznijmy od tego, czym czyścić płytki ścienne, które najczęściej są cienkie i wymagają stosowania odpowiednich metod pielęgnacyjnych. W praktyce nie jest to zadanie trudne, a w większości przypadków wystarczy woda z mydłem albo płynem do mycia naczyń – taki roztwór bez problemu poradzi sobie z zabrudzeniami powstałymi podczas codziennej toalety (np. plamy od pasty do zębów) czy z kurzem. W przypadku nieco większych zanieczyszczeń, np. w kuchni, warto stosować ocet, sodę oczyszczoną albo specjalistyczne, delikatne środki czyszczące.

Jak czyścić płytki łazienkowe na ścianach? Najlepiej używać do tego delikatnej gąbki albo szmatki, która nie zarysuje powierzchni kafli i pozwoli Ci efektywnie poradzić sobie z każdym zabrudzeniem – również na fugach czy w trudno dostępnych miejscach.

Jak usuwać zabrudzenia z płytek podłogowych?

Nieco inaczej wygląda kwestia czyszczenia płytek podłogowych. Wynika to z faktu, że gromadzi się na nich dużo więcej zabrudzeń, co wymaga stosowania innych metod. Kluczem do sukcesu jest oczywiście regularne zamiatanie podłogi, co pozwoli na bieżąco usuwać różnego rodzaju drobne zanieczyszczenia, np. w postaci kurzu czy piasku. Skuteczne w takiej sytuacji może okazać się również mopowanie na sucho.

A co w przypadku większych zabrudzeń? Do efektywnego czyszczenia płytek ceramicznych może wystarczyć mopowanie na mokro – bardzo często sama woda albo woda z mydłem wystarczy, by pozbyć się również tych nieco bardziej uciążliwych zanieczyszczeń. Jeżeli taki domowy środek nie zadziała, możesz zaopatrzyć się w specjalistyczny środek czystości, który dostosowany jest do konkretnego rodzaju płytek, np. terakoty lub gresu.

Jak czyścić płytki łazienkowe, by uniknąć ich uszkodzenia?

To, jak czyścisz płytki łazienkowe, ma ogromny wpływ na ich stan. Warto więc unikać powszechnych błędów, do których zaliczamy:

  • stosowanie silnych detergentów, amoniaku czy kwasu, które mogą skutecznie uszkodzić powierzchnię płytek albo wpłynąć negatywnie na ich wygląd;
  • korzystanie do czyszczenia płytek łazienkowych z szorstkich gąbek albo drucianych zmywaków, które mogą zarysować powierzchnię kafli;
  • pozostawianie mokrych płytek, co może prowadzić do powstawania smug – warto pamiętać, by zawsze osuszyć ściany lub podłogi po ich umyciu.

Wiesz już, jak czyścić płytki łazienkowe, więc do dzieła! Stosując się do powyższych wskazówek, zyskasz możliwość kompleksowego zadbania o swoje kafelki i unikniesz ich uszkodzenia, dzięki czemu pozostaną piękne na przestrzeni wielu lat.