Nietypowe bryły

Zaskakujące bryły

Współczesna architektura i budownictwo w dużej mierze hołdują zasadą dekonstruktywizmu, który głosi łącznie ze sobą, często w zaskakujący sposób różnych formy i brył. W efekcie powstają budynki o niecodziennej bryle.

Wśród rozwiązań, które stosują architekci, warto wymienić między innymi wykorzystanie kwadryk, czyli tak zwanych powierzchni drugiego stopnia, będzie to między innymi zastosowanie w architekturze fragmentów sfer, czy to jej połowy, czy też mniejszej część – przykładem takiej budowli z wykorzystaniem fragmentów sfery jest budynek Opery w Sydney.

Inną kwadryką wykorzystywanym do tworzenie zaskakujących brył jest hiperboloida jednopowłokowa, która stanowi połączenie walca i stożka. Przykładem może być tutaj wieża ciśnień w Ciechanowie czy QIPCO Office Tower nazywany popularnie Tornadem a znajdujący się w Katarze.

Poszukując nietypowych brył wystarczy odwiedzić warszawskie Złote Tarasy, austriacką Kunsthaus mieszczącą się w Graz galerię sztuki, czy Port lotniczych w chińskim Szanghaju.