Nowoczesna stodoła na niewielką działkę

Typ domu, który swoją nazwę wziął od budynku gospodarczego robi obecnie dużą karierę wśród inwestorów. Takie domy zapewniają dużo światła słonecznego, są przestronne, a przy tym ich ogrzanie nie jest kosztowne, w związku z tym wiele osób poszukując dla siebie pomysłu na projekt decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Często kojarzy się nowoczesna stodoła z koniecznością posiadania działki o dużej powierzchni, tymczasem można znaleźć projekty architektoniczne domów typu nowoczesna stodoła z przeznaczeniem na stosunkowo niewielkie działki, przykładem może być tutaj – Projekt domu nowoczesna stodoła z pergolą. Ten projekt został przewidziany na działkę, której najmniejsza powierzchnia może wynosić 3,6 ara. Powierzchnia zabudowy to 144,4m2, a przestrzeń użytkowa – 152,65m2.

Ten projekt to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie dysponują dużymi działkami, ale także ciekawy projekt budynku, w którym zastosowano pergolę, czyli element budynku składający się z podpór umieszczonych nad tarasem. Pergole znane są już od średniowiecza, ale to modernistyczna architektura uczyniła z nich element budynków. Nadają one budowlą lekkości oraz integrują je z niebem. Od dawna pergola uważana jest za element, który oznacza wysoką jakość wykonania budynku, świadczy o jego awangardowości. W prezentowanym projekcie została ona umieszczona wokół tarasu w tylnej części budynku, gdzie znajduje się także najwięcej przeszkleń. Wejście do budynku znajduje się natomiast od strony elewacji frontowej, gdzie także przewidziano pergolę. Budynek w wizji architekta ma biały kolor z drewnianymi elementami. Budowla została pomyślana jako dwukondygnacyjna.

Na parterze znajduje się wiatrołap oraz korytarz otwarty na salon z jadalnią, gdzie zaprojektowano schody na piętro. Z jadalnej części salonu wchodzi się do kuchni. W korytarzy zaprojektowano także schowek. Z drugiej strony korytarza można znaleźć drzwi prowadzące do kotłowni, łazienki oraz obszernego gabinetu. Na piętrze znajduje się sypialnia z garderobą, dwie dodatkowe sypialnie oraz ogólnodostępna garderoba. Jest tam również schowek oraz obszerna łazienka, która prowadzi do pralni.

Dom, choć mieści się na stosunkowo niedużej działce, został tak zaprojektowany by cała rodzina mogła w nim komfortowo mieszkać. Projektant nie zapomniał o tak istotnych, funkcjonalnych pomieszczeniach jak schowki, pralnia czy garderoba – wszystko po to, by zapewnić wygodę mieszkańcom budynku oraz ich gościom.