Budowa domu

W trakcie budowy domu musisz podejmować wiele decyzji, a każda z nich przyniesie swoje konsekwencje, a czasem dodatkowe koszty. W zależności od wielkości swojego domu, musisz przygotować odpowiednią ilość pieniędzy. Podczas budowy dużego domu musisz liczyć się z tym, że zdecydowanie nadwyręży on Twój budżet. Możesz jednak zdecydować się na tego typu projekty – projekty małych domów z kosztorysem,  dzięki czemu otrzymasz pięknie rozplanowany dom w niższej cenie.

Kupno działki budowlanej

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, bez której nie rozpoczniesz budowy domu jest kupno działki. Możesz najpierw wybrać projekt, a potem do niego szukać odpowiedniej działki, albo zupełnie odwrotnie, najpierw wybrać działkę i dopasować do niej projekt. Najczęściej wybierana jest ta druga metoda, ponieważ jest o wiele łatwiejsza. Poszukiwania najlepiej rozpocząć od przejrzenia ogłoszeń w internecie. Możemy także popytać się wśród rodziny czy znajomych czy nie znają kogoś, kto sprzedaje działkę. Kiedy masz już upatrzoną działkę, musisz koniecznie zobaczyć, czy prowadzi do niej droga oraz w jakim jest stanie. Zastanów się ile czasu zajmie Ci transport każdego dnia do pracy czy po dziecko do szkoły. Z kwestii prawnych, musisz się dowiedzieć, czy na tej działce możesz budować, a w tym celu najlepiej będzie jeśli udasz się do urzędu gminy i zapoznasz się z planem zagospodarowania przestrzennego. Na upatrzoną działkę warto zaprosić geotechnika, który zrobi wstępne rozpoznanie.

Projekt domu

Jeśli już kopiłeś działkę musisz znaleźć pasujący do niej projekt domu. Musisz pamiętać, że zabudowa na działce nie powinna przekraczać 40% jej powierzchni. Pamiętaj, że czasem lepszy jest mniejszy dom, ale lepiej rozplanowany, niech willa, której nie będziesz w stanie ogrzać. Należy zwrócić uwagę na to, że wjazd powinien być od strony północnej lub wschodniej. Jeśli nie znalazłeś w katalogach ani internecie swojego projektu, to możesz zamówić swój własny u architekta, ale musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami.

Wybór ekipy

Kiedy masz już gotowy projekt, pora wybrać kompetentne osoby, które pomogą Ci w realizacji. Warto zaangażować taka ekipę, którą ktoś już wypróbował np. z Twoich znajomych i posiadają dobre opinie. Przyjęła się zasada, że im mniej wykonawców tym lepiej, a w związku z tym, najlepiej będzie jeśli wynajmiesz profesjonalnego inspektora nadzoru, który skontroluje czy dom jest budowany prawidłowo. Przed rozpoczęciem budowy możesz poprosić wykonawcę, aby pokazał Ci jakiś projekt, który wcześniej zrealizował.