Budując dom, wielu inwestorów zastanawia się jaki projekt wybrać, chcieliby aby ich budynek był nowoczesny i zgodny z obowiązującymi trendami w budownictwie. Aby ułatwić podjęcie decyzji wszystkim, którzy zastanawiają się jaki powinien być nowoczesny dom, poniżej prezentujemy zasady towarzyszące obecnie architektom.
Geometria
Nowoczesne domy to proste bryły geometryczne, dominują kwadraty, prostokąty i trójkąty. Można spotkać także domy złożone z dwóch brył, jednak zawsze będzie to geometryczna linia.
Prostota
Kolejnym założeniem jest prostota budowli, dlatego próżno w nowoczesnych domach szukać wyrafinowanej ornamentyki, licznych załamań czy kolumn, teraz buduje się domy proste, co nie oznacza nudne, zamiast kolumnady można liczyć na niezwykle ciekawą geometryczną pergole, albo wnękę, przykłady tego typu rozwiązań w nowoczesnych domach można znaleźć między innymi na stronie – tanie projekty domów od firmy Domato.
Naturalne materiały
Architektura zawsze stara się dopasować estetykę budynku do otaczającego go otoczenia, tak aby stanowił on idealną całość z otoczeniem, współczesna architektura zakłada jednak, że aby to osiągnąć należy wykorzystywać naturalne materiały, stąd w nowoczesnych projektach domów można znaleźć zarówno dużo drewna, jak i kamienia występującego w danej okolicy. Często we współczesnych budynkach wykorzystywany jest także beton.
Funkcjonalność na pierwszym planie
Cała współczesna architektura opiera się obecnie na zasadzie, że dom musi być funkcjonalny, dlatego mniejsze znaczenie przykłada się do zewnętrznego wyglądu budynku, a silny nacisk kładziony jest na odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń oraz zaprojektowanie ich w taki sposób by korzystanie z budynku było dla jego użytkowników jak najwygodniejsze.
Energooszczędność
Wiele mówi się obecnie o odnawialnych źródłach energii oraz potrzebie jej oszczędzania, to jeden z powodów, dla których również w architekturze pojawiają się projekty energooszczędnych domów. Takie domy zapewniają oszczędności energii podczas ich użytkowania, dlatego są tańsze w eksploatacji co stanowi drugi powód, dla którego architekci przygotowują takie projekty. Obecnie nawet projekty tradycyjnych domów miewają elementy energooszczędnego budownictwa, są to np. okna i drzwi energooszczędne czy usytuowanie salonu i pokoju dziennego od południowej strony, co zapewnia dużo światła, dzięki temu nie ma potrzeby korzystania z energii elektrycznej, zwłaszcza latem, gdy dnie są długie, pomieszczenie jest oświetlane naturalnym światłem.