Sposób na aranżacje nieustawnych lub niewielkich pomieszczeń

Nieustawne pomieszczenia to prawdziwa zmora dla właścicieli mieszkań, w których występują. Najczęściej takie pomieszczenia są efektem tego, że architekt dał się ponieść fantazji i zaprojektował pomieszczenia o dziwnym rozkładzie, czy na przykład pomieszczenia w stylu krakowskiego architekta – Teodora Talowskiego, gdzie nie ma kątów prostych. Takie pomieszczenia są z pewnością ciekawymi rozwiązaniami, jednak ich funkcjonalność pozostawia wiele wątpliwości. Mają takie mieszkanie jego właściciele muszą radzić sobie z nieustawnością pomieszczeń, dlatego też znajdują różne rozwiązania, które sprzyjają aranżacji tego typu wnętrz.

Przykładem takich rozwiązań jest zamawianie mebli na wymiar. W przypadku nieustawnych pomieszczeń lub pomieszczeń o nietypowych wymiarach jest to często jedyne rozwiązanie. Takiego mieszkania nie da się urządzić meblami dostępnymi w marketach budowlanych i wnętrzarskich dlatego właściciele poszukują producentów i dystrybutorów mebli, u których mogą zamówić nietypowe rozwiązania, takich jak – https://meblezkrakowa.pl/content/7-meble-drewniane-na-zamowienie.

Innym rozwiązaniem na poradzenie sobie z nieustawnymi pomieszczeniami jest wyburzanie ścian działowych i tworzenie pomieszczeń na nowo lub pozostawianie wnętrz w stylu loft. Gdzie główna przestrzeń mieszkania pozostaje przestrzenią otwartą, a to meble oddzielają i wyznaczają poszczególne strefy przestrzeni mieszkalnej. Najczęściej spotykane jest połączenie kuchni z salonem lub likwidacja przedpokoju, tak że od drzwi wchodzi się bezpośrednio do przestrzeni mieszkalnej.

Kolejnym sposobem jest także doświetlanie pomieszczeń, w takich miejscach stosuje się pół przeźroczyste ściany działowe, lub nie zabudowuje się ścian działowych, aż pod sufit. Ideą jest tutaj takie ustawienie mebli i aranżacja przestrzeni by światło padało prostopadle i rozświetlała jak największą część mieszkania. Pomocne w „rozjaśnieniu” mieszkania jest także zastosowanie jasnych ścian i podłóg, dzięki czemu wnętrza nabierają bardziej przestrzennego charakteru. Jest to niestety jedynie iluzja, ale zdecydowanie wpływa na komfort przebywania w takich pomieszczeniach.

Jeśli jest to możliwe architekci wnętrz wykorzystują także meble i inne elementy aranżacji, które pozwalają na stworzenie kątów prostych tam, gdzie ich nie ma lub stworzyć iluzję, że te kąty w danym pomieszczeniu występują.

Aranżacja małych i nieustawnych pomieszczeń nie jest łatwa, jednak znając odpowiednie sposoby można osiągnąć zadowalające efekty.