Tradycyjne meble do jadalni, czyli jak urządzić wnętrze w stylu klasycznym?

O gustach podobno się nie dyskutuje. Całkowicie zgadzamy się z tą tezą. Jedni byli i zawsze będą fanami minimalizmu, innych szczególnie ciągnie do nowoczesności, a jeszcze inni nie wyobrażają sobie mieszkania w stylu innym niż klasyczny. Każda aranżacja ma swój urok, a dzisiaj kilka słów o tej w stylu klasycznym. A konkretnie o jadalni w stylu klasycznym. Nie jest to bowiem łatwa sztuka – wybrać tradycyjne meble do jadalni tak, aby zachować szyk i elegancję, a jednocześnie nie przesadzić.

 

Jadalnia w stylu klasycznym, czyli jaka?

Nie wyposażymy wnętrza w sposób odpowiedni, jeśli nie będziemy znali zasad, którymi kieruje się dany styl. I tak jeśli chodzi o klasyczną jadalnię, to przede wszystkim powinniśmy stwierdzić, czy chcemy utrzymać ją w bardziej eleganckim, czy swojskim stylu. Ten pierwszy charakteryzował się będzie takim wrażeniem, jakby pomieszczenie to urządzono w stylu oficjalnym. Meble do jadalni byłyby bogato zdobione, nie zabraknie więc elementów pozłacanych, przeróżnych antyków oraz ozdobnych wykończeń.

 

Jeśli natomiast zdecydowalibyśmy się na nieco bardziej ‘’swojską’’ wersję, to w zasadzie zasady są te same, ale z większym umiarem. Powinniśmy w takim wypadku tak dobrać meble do jadalni, aby całość sprawiała wrażenie bijącego ciepłem wnętrza, jak u babci.

 

Klasyczne meble do jadalni

To o czym powinniśmy pamiętać, dobierając meble w stylu klasycznym, to elegancja i umiar. Mimo że pożądane w tym wypadku są ozdobne wykończenia, to są one jedynie subtelnymi detalami. Nie chcemy chyba poczuć się jak na wystawie w muzeum?

 

Meble do jadalni w klasycznym stylu powinny być w stonowanych kolorach. Jeśli pomieszczenie ma być nieco ciemniejsze, to postawmy na różne odcienie brązów i beżów. Jeśli zależy nam na przejrzystości i jasności, to równie dobrze możemy zdecydować się na meble w kolorach bieli, kości słoniowej i szarości. Oczywiście dopuszczalne są również zestawienia z innymi kolorami, jednak nie będą one w żadnym wypadku jaskrawe. Możemy zdecydować się na błękit, czy zieleń. Klasyczne meble w jadalni nie mogą być krzykliwe. Przyciągną one wzrok ze względu na swoją szykowność.

 

Meble wyjątkowe

W klasycznej jadalni, czy to bardziej eleganckiej, czy tej przywodzącej na myśl lato spędzone u babci, nie może zabraknąć mebli, które sprawiają wrażenie antyków. Ręcznie robione krzesła, stół z litego drewna, okucia, które dopełniają całość. W jadalni tradycyjnej nie ma miejsca na masowo produkowane meble, które nie wyróżniają się niczym ciekawym. Chodzi o to, aby znajdowały się z niej takie krzesła i taki stół, który docenią kolejne pokolenia.

 

Pamiętajmy również, że oprócz mebli do jadalni, ważne są dodatki, które wpłyną na całą aranżację pomieszczenia. W stylu klasycznym dominuje symetria, którą możemy wykorzystać podczas rozmieszczania kinkietów na ścianie, czy lampek na komodzie. Pamiętajmy także o roli jaką pełnią obrazy, lustra otoczone ozdobną ramką i wazony z kwiatami. To wszystko, w połączeniu z idealnie dobranymi klasycznymi meblami do jadalni, sprawi, że nasze wyposażenie wnętrza będzie niezwykle przytulne i wyjątkowe.