Wały gumowe w różnych gałęziach przemysłu

Wały wykonane z gumy oraz wykonane z metalu, ale pokryte gumą znajdują szerokie zastosowanie, w różnych dziedzinach przemysłu. Wały stanowią części maszyn służących do produkcji w danym obszarze przemysłu. Ze względu na specyfikę danej branży, także park maszynowy i będące jego częścią wały muszą spełniać określone wymogi i posiadać określone cechy.

 

Park maszynowy w przemyśle poligraficznym

W przemyśle poligraficznym wałki gumowe znajdują szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są w maszynach drukujących i kopiujących. W tej branży wykorzystuje się wałki drukujące, nanoszące, lakierujące, laminujące i kiereszujące oraz offestowe. Ze względu na specyfikę branży guma na wałkach musi być odporna na rozpuszczalniki i związki chemiczne zawarte w farbach wodnych czy ultrafioletowych. Także regeneracja wałków powinna uwzględniać te wymogi w przeciwnym razie druk wykonany z ich użyciem będzie tracił na jakości, a niekiedy może okazać się zupełnie niemożliwy i co gorsza doprowadzi do uszkodzenia wałka, którego powtórna regeneracja może okazać się niemożliwa.

 

Park maszynowy w branży spożywczej

Park maszynowy stanowi jeden z istotnych elementów rozwoju przedsiębiorstw z branży spożywczej. Przestarzały park może być czynnikiem uniemożliwiającym rozwój firmy. Obecność nowoczesnych maszyn wpływa na jakość i szybkość produkcji. Innowacyjne rozwiązania mogą być czynnikiem warunkującym tworzenie przewagi konkurencyjnej na rynku. Przy czym warto pamiętać, że maszyny w tej branży muszą spełniać odpowiednie wymogi, bowiem mają kontakt z żywnością. Nie inaczej jest w przypadku wałków gumowych. Ona także muszą spełniać wymogi dopuszczenia do kontaktu z żywnością. Dlatego także regeneracja wałków gumowych polegająca na odbudowie warstwy gumowej wymaga użycia specjalnej, atestowanej gumy, która posiada odpowiednie atesty.

 

Park maszynowe w przemyśle opakowaniowy

Kolejną branżą, w której na dużą skale wykorzystywane są wałki gumowe jest przemysł opakowaniowy. Wałki: drukarskie, laminujące, lakierujące, transportujące, ciągnące czy prowadzące wykorzystywane są w produkcji opakowań z papieru, foli z tworzyw sztucznych, ale także z blachy. W przypadku wałków wykorzystywanych w tej gałęzi przemysłu istotne jest, aby gumowa powłoka charakteryzowała się wysoką odpornością na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Te cech bierze się głównie pod uwagę także podczas regeneracji wałków.

 

Jak widać w zależności od dziedziny przemysłu, w której będą wykorzystywane, wałki gumowe powinny być produkowane i regenerowane odpowiednim rodzaju gumy, który musi spełniać także wymogi nakładane prawem na daną branżę.