Ocieplamy podłogę keramzytem- dlaczego warto?

Istnieje przynajmniej kilka sposobów na to, aby wykonać solidne ocieplenie w budynku. Do materiałów najchętniej i najczęściej wybieranych należy oczywiście styropian, wełna mineralna, a także pianka poliuretanowa. Jednakże, specyficznym rodzajem ocieplenia, którego popularność stale rośnie jest kruszywo keramzytowe.

Być może do tej pory sam keramzyt jako produkt spotykany w marketach, kojarzył się nam głównie z zastosowaniem ogrodniczym. Tymczasem, doskonale sprawdza się on jako kruszywo budowlane, a samo ocieplenie keramzytem zyskuje kolejnych zwolenników. Zdecydowanie najczęściej w taki sposób wykonuje się ocieplenie podłóg.

 

Keramzyt ma tę ogromną zaletę, że można układać go zarówno w formie sypkiej jak i workowanej bezpośrednio na gruncie. Jest to materiał niepalny, który nie poddaje się działaniu grzybów czy pleśni, a żeby dodatkowo zmniejszyć jego zdolność do absorpcji wody z gruntu, można wykorzystać go w formie dodatkowo zaimpregnowanej. To, jaką formę przyjmuje keramzyt- a są to kuleczki o różnej frakcji- sprawia, że doskonale dopasowuje się on do wszelkich nierówności podłoża. Jednakże, aby zwiększyć jego stabilność oraz aby jeszcze mocniej poprawić jego parametry izolacyjne, rekomenduje się bezpośrednio po jego ułożeniu zastosowanie zagęszczarki.

 

Układanie solidnej warstwy ocieplenia

 

Aby taką warstwę faktycznie można było określić mianem solidnej, powinna mieć około 30-40 cm grubości, a absolutne minimum to 20 cm, co można zastosować pod taras zewnętrzny. Co ważne, keramzyt jest materiałem bardzo lekkim, co sprawia, że zarówno jego transport jak i układanie idzie bardzo szybko i sprawnie. Bezpośrednio na wykonaną w taki sposób warstwę keramzytu stosuje się specjalną folię izolacyjną. Tak wykonane ocieplenie doskonale sprawdza się w praktyce.