Oryginalne złącza fotowoltaiczne- dlaczego warto je stosować?

Instalując panele fotowoltaiczne szybko przekonamy się, że cały system składa się z kilku podstawowych elementów, które ze sobą współpracują, aby możliwa była produkcja prądu. Jednym z takich elementów, dość niepozornym, ale bardzo ważnym są złącza pv, które jednak jak się okazuje, bardzo mocno wpływają na rentowność całej instalacji.

Każdemu, kto decyduje się na takie panele zależy zazwyczaj na tym, aby produkowały one jak najwięcej prądu i tym samym, aby inwestycja w ich zakup mogła się jak najszybciej zwrócić. Tymczasem, niskiej jakości złącza mogą powodować liczne problemy już na etapie ich instalacji- wykonane z niskich jakościowo materiałów mogą się łamać, a także mogą nie być tak odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, w tym przede wszystkim na duże mrozy. Dlatego też zaleca się stosowanie oryginalnych złączy, które wynalazła i które produkuje firma szwajcarska marka, a które posiadają oznaczenie MC4. Po ich wprowadzeniu na rynek powstało wiele ich kopii i złączy, które są produkcji chińskiej i które są opisywane jako kompatybilne. Pamiętajmy jednak o tym, że jakość ma tutaj jednak kluczowe znaczenie.

 

Dobre złącza pozwalają na znacznie większą wydajność

 

Dobrej jakości złącza pv działają bardzo efektywnie, a występujące na jakikolwiek etapie produkcji i przesyłu energii rezystancje sprawiają, że zyski są mniejsze. Rezystancje mogą natomiast pojawić się jako efekt korozji elektrochemicznej złączy lub też już poprzez sam fakt, że do instalacji złączy nie zostały wykorzystane odpowiednie narzędzia. Ważny jest bowiem sposób instalowania złączy- w oryginalnych produktach jest to patent zaciskania zapewniający niemalże perfekcyjny kontakt elektryczny. Tańsze odpowiedniki, aby „ułatwić” montaż złączy posiadają zatrzaski, które podczas instalacji nie wymagają zastosowania narzędzi, które byłyby potrzebne podczas zaciskania. Przy takim rozwiązaniu możemy jednak mówić o gorszym i mniej trwałym połączeniu, trudno jest też określić rezystancję takiego kontaktu w praktyce.

 

https://www.elhl.pl/elementy-podlaczeniowe-zlacza-c-1276_1292_1296.html